BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR STUDIJĀM ĀRZEMĒS

Neatradi atbildi uz sev interesējošu jautājumu? Raksti mums un studiju ārzemēs konsultanti tev tiešām spēs atbildēt, kā arī palīdzēs ar studijām ārzemēs.

Cik maksā KALBA konsultācija par studijām ārzemēs?

KALBA konsultācijas ir pilnīgi BEZ MAKSAS! Konsultējam par visām Nīderlandes, Dānijas un Lielbritānijas universitātēm. Palīdzam visiem studentiem: atbildot gan uz jautājumiem, gan konsultējot iestāšanās laikā, gan risinot dažādas nestandarta situācijas, kas var rasties pieteikuma laikā.

Vai vērts plānot studijas ārzemēs, ja mana angļu valoda nav perfekta?

Bez šaubām, ir vērts un pat tiek rekomendēts! Uz ārzemēm dodas studēt jaunieši no visdažādākajām pasaules valstīm, un katra studenta zināšanu līmenis ir atšķirīgs. Universitāšu pārstāvji to lieliski saprot, tāpēc pirmais mēnesis tiek veltīts pilnīgai adaptācijai. Tiek ļauts aprast ar vidi, kopumā tiek stāstīts par universitāti un izvēlēto specialitāti. Ierasti mēneša līdz divu mēnešu laikā studenti tiek pāri valodas barjerai. Droši varam apgalvot, ka nav bijis tāda studenta, kurš no studijām ārzemēs atgrieztos tādēļ, ka nesaprata, ko runā pasniedzēji.

Vai man obligāti ir jāzina dāņu vai nīderlandiešu valoda, ja vēlos studēt šajās valstīs?

Noteikti nē. Gan Dānijā, gan Nīderlandē ir pietiekami daudz studiju programmu, kas tiek pasniegtas angļu valodā. Bez šaubām, vietējās valodas pārzināšana ir liela prioritāte, sevišķi, ja vēlies atrast darbu. Starptautiskie jaunieši (un tu esi viens no viņiem) var vērsties pie universitāšu pārstāvjiem, lai uzzinātu par bezmaksas valodu kursu iespējām. Pabeidzot studijas, jauniešiem ir iespēja ne tikai perfekti zināt angļu valodu, bet vēl vienu svešvalodu.

Vai, vēloties studēt ārzemēs, nepieciešamas ļoti labas atzīmes un vērtējumi centralizētajos eksāmenos?

Vai domā, ka ārzemēs studējošie jaunieši absolvēja vidusskolu, iegūstot 100% centralizētajā matemātikas eksāmenā vai vidējo atzīmi 10 atestāta sekmju izrakstā? Noteikti nē! Ārvalstu augstākās izglītības iestādēs patiesi augstu tiek vērtēta motivācija studēt izvēlētajā specialitātē. Nereti tas ir svarīgākais kritērijs, kas nosaka veiksmīgu iestāšanos. Svarīgi zināt arī to, ka vienmēr tiks piedāvātas citas alternatīvas, ja patiešām nespēsi izpildīt iestājprasības, piemēram, sagatavošanās gads (angliski foundation year).

Vai pēc 15. janvāra vēl iespējams pieteikties studijām Lielbritānijā?

Jā, pēc 15. janvāra ir iespējams pieteikties studijām Lielbritānijā, tomēr studiju programmu klāsts var būt mazāks, jo ir aizpildījušās studiju vietas. Iesakām pieteikuma dokumentus sakārtot līdz 15. janvārim. Ja lasi šo ziņu pēc 15. janvāra, tad nesatraucies, nekas tik un tā nav nokavēts! Otrais iestāšanās posms ilgst līdz pat 31. augustam, tādēļ droši vērsies pie KALBA studiju konsultanta, un viņš atradīs tev piemērotāko studiju variantu.

Vai, studējot ārzemēs, spēšu sevi finansiāli uzturēt?

Pilnīgi noteikti! Droši sakām, ka viens no lielākajiem studiju ārzemēs ieguvumiem ir agra finansiālā neatkarība. Studenti universitātē pavada ne vairāk kā 20 līdz 30 stundas nedēļā, pārējais laiks ir veltīts patstāvīgam mācību procesam. Tieši šī iemesla dēļ visiem studentiem ir lieliska iespēja apvienot studijas ar darbu. Papildus tam ir iespējams saņemt arī finansiālo atbalstu no valsts. Piemēram, Dānijā visi studenti, kuri strādā vismaz 44 stundas mēnesī, papildus algai saņem 700 eiro stipendiju kā strādājoši studenti (angliski SU grant). Līdzīga veida atbalsts pieejams gan Nīderlandē, gan Lielbritānijā. Pieminēšanas vērts ir fakts, ka visās ārvalstu universitātēs veiksmīgi darbojas karjeras jeb nodarbinātības centri, kas palīdz studentiem atrast piemērotu prakses vietu lielākajos industrijas uzņēmumos un atrast darbu. Šeit strādājošie karjeras konsultanti ne tikai palīdz atrast darbu, bet konsultē par CV izveidi, motivācijas jeb pieteikuma vēstulēm un pat praktiski palīdz sagatavoties darba pārrunām.

Cik universitātes var izvēlēties, piesakoties studijām ārzemēs?

Stājoties Lielbritānijas universitātēs, maksimālais programmu skaits ir 5. Tās var būt 5 programmas 5 dažādās universitātēs vai 5 programmas vienā universitātē, galvenais, lai visas būtu aptuveni vienā nozarē. Dānijā un Nīderlandē KALBA rekomendē izvēlēties 1–3 universitātes – tas palielina izredzes veiksmīgi iestāties.

Ko izvēlēties: kopmītnes vai privāto sektoru?

Pirmajā studiju gadā iesakām izvēlēties kopmītnes, jo gandrīz visās universitātēs pirmā kursa studentiem kopmītnes tiek garantētas 100%. Kopmītnes parasti atrodas ļoti tuvu universitātei – tas palīdz jauniņajiem vieglāk orientēties jaunajā vidē. Kopmītņu studentiem ir lieliska iespēja atrast domubiedrus, ar tiem sadraudzēties un ne tikai kopā mācīties, bet arī atpūsties. Tomēr jāņem vērā, ka dzīvošana kopmītnēs var izmaksāt dārgāk nekā dzīvokļa īrēšana privātajā sektorā. Kopmītņu maksājumā parasti jau ir iekļauti visi rēķini (internets, apdrošināšana, komunālie maksājumi u. c.), kas neattiecas uz privāto sektoru. Ja ir aktuāls izdevīgāks dzīvošanas variants, izvēlies privāto sektoru, apvienojoties ar citiem studentiem un kopīgi dalot dzīvošanas izmaksas!

Cik naudas aptuveni jāiekrāj, pirms dodos uz universitāti?

Grūti nosaukt vienu konkrētu summu, jo ikviena vajadzības un dzīvesveids ir atšķirīgs. Būtu jāņem vērā vairāki faktori. Pirmkārt, svarīgi saprast, kādā pilsētā dzīvosi. Visās Anglijas pilsētās, izņemot Londonu, dzīvošanas pamatizmaksas ir līdzīgas kā Rīgā. Pārtikas izmaksas veikalos ir līdzīgas vai pat zemākas nekā Latvijā (Google vari atrast jebkuru pārtikas veikalu, piemēram, Lidl vai Asda, un salīdzināt cenas). Apģērbs un higiēnas preces Anglijā ir lētākas nekā pie mums. Dārgāki ir pakalpojumi (transports, īre, sakaru komunikācijas, kafejnīcas). Londonā kopējie mēneša izdevumi var palielināties dzīvokļa īres un transporta izmaksu dēļ. Jāteic, ka lielāki iekrājumi būs nepieciešami tiem, kuri plāno studēt Dānijā.

Kādēļ labāk stāties ar KALBA, nevis patstāvīgi?

Pirmkārt, jāuzsver, ka dokumentu iesniegšana ārvalstu universitātēs nav tik vienkāršs process. Otrkārt, visu darot patstāvīgi, iztērēsi daudz laika. Atceries, ka tu to darīsi pirmo reizi, bet mēs to darām jau neskaitāmas sezonas, tāpēc kļūdu iespēja pirmajā gadījumā ir daudz lielāka, vai ne? Atceries: kad pieteikums tiek iesniegts, nevienu ķeksīti vai kļūdaini uzrakstīto vārdu, izlabot vairs nebūs iespējams!
Priecājamies, ka varam jums palīdzēt ar savu Baltijas valstīs uzkrāto 26 gadu pieredzi ārzemju izglītības nozarē. Garantējam, ka pieteikuma dokumenti tiks nosūtīti laikā un pareizā kārtībā.

IEGUVUMI NO STUDIJĀM ĀRZEMĒS

Bezmaksas konsultācijas laikā mūsu speciālisti noskaidros tavas vēlmes un iespējas studēt ārzemēs, lai piemeklētu tev piemērotu mācību iestādi un programmu. Arī tad, ja vēl īsti nezini, ko vēlies studēt, KALBA speciālisti palīdzēs sašaurināt meklējumu loku un piemeklēs tev vispiemērotāko mācību programmu ārzemēs. Un tas viss tiešām ir bez maksas!
Piesakies konsultācijai, aizpildot reģistrācijas formu zemāk, vai sazinies ar mums pa tālruni vai e-pastu.

REĢISTRĒJIES KONSULTĀCIJAI