Gints Pidiks

Lenkasteras Universitātes (Lancaster University) psiholoģijas students Gints un viņa stāsts par mācību ikdienu ārzemēs.

Galvenais iemesls, kādēļ nolēmu studēt ārzemēs, bija pieejamās izglītības kvalitāte. Ne visiem to patīk dzirdēt, bet ar Anglijas Top 10 universitāšu diplomu iespēja iegūt darbu tomēr ir daudz lielāka nekā ar jebkuras Latvijas universitātes diplomu. Turklāt ārzemju universitātēs pieejamas neskaitāmas citas papildu iespējas, piemēram, īpaša programma, kas paredzēta prakses iegūšanai psiholoģijas studentiem, kā arī visdažādākās sporta komandas un biedrības (societies), kas vienmēr labprāt uzņem jaunus dalībniekus.

Pieteikšanās process man neradīja nekādas rūpes. Mans konsultants Marks sniedza skaidras instrukcijas, kas man bija jāsagādā un jāpaveic, kā arī apkopoja sarakstu ar visām labākajām universitātēm, kurās mani varētu uzņemt ar manām atzīmēm. Vissvarīgākā mana pieteikuma daļa bija motivācijas un rekomendācijas vēstule. Pēc tam Marks paveica savu darbu, un jau pēc pāris nedēļām es no universitātes saņēmu iestāšanās prasības, kas man bija jāizpilda. Tagad atlika vien koncentrēties uz šīm prasībām un mācībām.

Šobrīd mācos psiholoģiju programmā Psychology MPsych, kas ir četru gadu maģistra programma. Papildus apgūstu arī mārketingu, lai iegūtu nepieciešamos 120 kredītpunktus. Droši vien savā kursā esmu vienīgais students, kurš nevar atbildēt uz vienkāršo jautājumu – kāpēc? Šāds divu jomu apvienojums mani piesaista un sniedz vairāk iespēju manas karjeras izvēlē, lai arī kādu kursu es turpmāk izvēlēšos.

Šeit cilvēki noteikti ir daudz pieklājīgāki un atvērtāki. Visi šķiet daudz draudzīgāki, tādēļ nekad nerodas sajūta, ka tiksi atstāts malā. Lenkastera pati par sevi nav pārāk dinamiska – tā ir maza pilsēta ar tradicionālām angļu mājām, pilīm un pieminekļiem. Visinteresantākais šīs pilsētas aspekts ir tās dažādais augstums virs jūras līmeņa. Lai no universitātes tiktu uz pašu pilsētu, jāmēro ceļš pāri vairākām nogāzēm un serpentīniem (cepuri nost autobusu vadītāju priekšā!). Mančestra ne ar ko neatšķirās no Rīgas – kavēšanās lidostā, neskaidri transporta maršruti, atcelti vilcieni un dažādas pārsēšanās. 

Grūti īsumā paskaidrot, kā šeit strādā izglītības sistēma un kā noris ikdienas dzīve, un esmu pārliecināts, ka katrai universitātei ir savas nianses un savas īpatnības. Pie mums katra lekcija ilgst vienu stundu (drīzāk kādas 50 minūtes), un pasniedzējs mums rāda prezentāciju par kādu konkrētu tēmu. Šo prezentāciju var redzēt arī mūsu universitātes tiešsaistes mācību sistēmā, kas nozīmē, ka lekcijai var pilnvērtīgi sekot līdzi arī gadījumā, ja sanāk palaist garām kādu aspektu. Katru nedēļu man ir trīs mārketinga lekcijas un piecas psiholoģijas lekcijas. Papildus tam katru nedēļu notiek arī viens mārketinga un viens psiholoģijas seminārs, kā arī analītiskā laboratorija pirmdienās, eksperimentālā laboratorija ceturtdienās (2 stundas) un iemaņu laboratorija katru otro nedēļu piektdienās. Eksāmeni ir atšķirīgi katrā no priekšmetiem, bet, piemēram, ir tādi priekšmeti, kur eksāmenu nav. Ir priekšmeti, kur katru piekto nedēļu tiek veikti pārbaudījumi lekciju laikā. Populāri ir arī tīmeklī veicamie testi (WBA), kas ļauj pārbaudīt savas zināšanas un uzlabot atzīmi. Pasniedzēji ir savas jomas speciālisti, tādēļ katru priekšmetu mums pasniedz četri dažādi profesori. Katrs no viņiem stāsta par jomu, kuru viņš vislabāk pārzina un kurā viņš veic savus pētījumus. Par studentiem nevaru pateikt neko daudz, jo kopā psiholoģiju mācās kādi 400 cilvēki, tādēļ man ir grūti viņus raksturot pāris vārdos. Lai nu kā, atmosfēra šeit ir daudz draudzīgāka un civilizētāka nekā Latvijā

Katra diena ir kā jauns piedzīvojums, un viss ceļš kopumā ir neaizmirstams. Mācīšanās ārzemēs man noteikti ir sniegusi daudz iespēju, par kurām varēju tikai sapņot. Piemēram, nesen devos uz Mančestru skatīties Čempionu līgas spēli starp Manchester City un Atalanta par nieka 12 mārciņām (!). Šādas spēles apmeklējums tādam futbola fanam kā man ir kas neaizmirstams. Ikdienas dzīve, piemēram, veļas mazgāšana, ēst gatavošana un sabiedriskās dzīves sabalansēšana ar mācībām ir jauns izaicinājums, kas ar laiku pārvērtīsies iknedēļas rutīnā. Arī iespēja nogaršot jaunus ēdienus, pasūtīt uz mājām Domino’s picu un pašam iet iepirkties, ir lieliska.

Es nepavisam nenožēloju savu izvēli mācīties ārzemēs. 

Lancaster University, Psychology,

studiju gads 1.

 

Gints Pidiks 3

Related Posts

Hei!
Uzsāc savu veiksmes stāstu arī tu: reģistrējies pirmajai konsultācijai par studijām ārzemēs jau šodien!